17 | |
Czerwone Maki P+R — Dworzec Towarowy | |
Trasa siedemnastki | |
Długość linii: | 10 km |
Czas przejazdu: | 42 minuty |
Przystanki: | 24 |
Kursuje: | co 15 minut (dni powszednie, godziny szczytu) |
Tabor: | Rotax/MPK EU8N, Bombardier NGT6 |
1. | Czerwone_Maki_P+R | ||
2. | Chmieleniec | ||
3. | Kampus_UJ | ||
4. | Ruczaj | ||
5. | Norymberska | ||
6. | Grota-Roweckiego | ||
7. | Brosucza | ||
8. | Brożka | n/ż | |
9. | Łagiewniki | ||
10. | Łagiewniki | ||
11. | Rzemieślnicza | ||
12. | Rondo_Matecznego | ||
13. | Smolki | ||
14. | Korona | ||
15. | Plac_Bohaterów_Getta | ||
16. | św.Wawrzyńca | ||
17. | Miodowa | ||
18. | Starowiślna | ||
19. | Hala_Targowa | ||
20. | Rondo_Grzegórzeckie | ||
21. | Rondo_Mogilskie | ||
22. | Dworzec_Główny_Tunel | ||
23. | Politechnika | ||
24. | Dworzec_Towarowy |
17 - linia tramwajowa zwykła. Jeździ na trasie Czerwone Maki P+R - Dworzec Towarowy. Linia przejeżdża łącznie przez 24 przystanki w tym jeden na żądanie. Jest ona jedną z czterech linii która porusza się przez Tunel Krakowskiego Szybkiego Tramwaju.
Historia[]
Linia 17 na terenie Nowej Huty funkcjonowała od 1999 roku. Wcześniej kursowała po tej samej trasie lecz nosiła numer 25. Do 2009 roku jeździła na trasie z Osiedla Piastów do Walcowni przez Aleję Solidarności. Kursowała tylko w godzinach szczytu, w dni powszednie, co 30 minut. Linia została zawieszona na wakacje 2009 roku a po nich została przywrócona na nowej trasie. Jeździła z Osiedla Piastów do Kopca Wandy przez ulicę Ptaszyckiego. W godzinach szczytu trasa była wydłużona do Walcowni przez ulicę Ujastek Mogilski. Linia funkcjonowała przez cały dzień powszedni, w soboty w godzinach 7:00-18:00 i w niedziele w godzinach 9:00-18:00. Jednocześnie zlikwidowano linię 20. Wraz z rozpoczęciem wakacji w 2010 roku kursy wariantowe do Walcowni zawieszono a od września 2010 całkowicie zlikwidowano. W 2011 roku skrócono czas pracy linii w dzień powszedni do godziny 18:00 a w weekendy do godziny 17:00. Linia została zlikwidowana podczas tzw. remarszrutyzacji która odbyła się 17 listopada 2012 roku. Potoki pasażerskie linii 17 obsłużyła linia 16. Dnia 3 września 2018 roku linia została przywrócona z zupełnie nową trasą. Do 29 sierpnia 2022 była wzmocnieniem szczytowym dla linii 19 i kursowała co 15 minut. Po tej dacie rolę się jednak odwróciły i to linia 17 stała się linią wspomaganą przez 19.
Linię obsługują Bombardiery NGT6 oraz EU8N.
Krakowska Linia Muzealna | 0 • 15 |
Linie zwykłe | 1 • 2 • 3 • 4 • 5 • 6 • 8 • 9 • 10 • 11 • 13 • 14 • 17 • 18 • 19 • 20 • 21 • 22 • 24 • 49 • 74 |
Linie KST | 50 • 52 |
Linie nocne | 62 • 64 • 69 |
Zawieszone czasowo(14.02.2022) | 12 • 16 • 44 |
Tabor | Konstal 105Na • Bombardier NGT6 • Bombardier NGT8 • Protram 405N-kr • MAN N8S • SGP/Lohner E1 • Düwag GT8S • Rotax/MPK EU8N • PESA 2014N • Stadler Tango |
Pętle i końcówki | Borek Fałęcki • Bronowice • Bronowice Małe • Cichy Kącik • Cmentarz Rakowicki • Czerwone Maki • Dąbie • Dworcowa • Dworzec Towarowy • Kopiec Wandy • Krowodrza Górka • Kurdwanów • Łagiewniki • Mały Płaszów • Mistrzejowice • Nowy Bieżanów P+R • Osiedle Piastów • Plac Centralny in. R Reagana • Pleszów • Prokocim • Rondo Hipokratesa • Salwator • Walcownia • Wieczysta • Wzgórza Krzesławickie |