1 | |
Wzgórza Krzesławickie — Salwator | |
Trasa linii 1 | |
Długość linii: | 13,1 km |
Czas przejazdu: | ok. 47 minut |
Przystanki: | 30 (29 + 1 n/ż) |
Kursuje: | co 10 minut (dni powszednie) co 20 minut (weekendy) |
Tabor: | Rotax/MPK EU8N, SGP/Lohner E1+c3 |
1. | Wzgórza_Krzesławickie | ||
2. | Jarzębiny | ||
3. | Darwina | ||
4. | Wiadukty | ||
5. | Wańkowicza | ||
6. | Kocmyrzowska | ||
7. | Teatr_Ludowy | ||
8. | Rondo_Kocmyrzowskie_im._ks._Gorzelanego | ||
9. | Bieńczycka | ||
10. | Rondo_Czyżyńskie | ||
11. | Centralna | ||
12. | Nowohucka | ||
13. | M1_Al._Pokoju | ||
14. | Kraków_Arena_Al._Pokoju | ||
15. | Kraków_Plaza | ||
16. | Dąbie | ||
17. | Ofiar_Dąbia | ||
18. | Fabryczna | ||
19. | Francesco_Nullo | ||
20. | Kordylewskiego | ||
21. | Rondo_Grzegórzeckie | ||
22. | Hala_Targowa | ||
23. | Starowiślna | ||
24. | Poczta_Główna | ||
25. | Plac_Wszystkich_Świętych | ||
26. | Filharmonia | ||
27. | Jubilat | ||
28. | Komorowskiego | ||
29. | Salwator | ||
30. | Salwator |
1 - linia tramwajowa zwykła. Kursuje między Wzgórzami Krzesławickimi a Salwatorem. Trasa liczy 30 przystanków (w tym 1 na żądanie) i ma ok. 13 kilometrów.
Tabor
Na jedynce i w dni powszednie i w soboty i święta jeżdżą składy SGP/Lohner E1+c3 i Rotax/MPK EU8N.
Historia
Linia nr 1 została uruchomiona w 1901 i przez następne 50 lat (do 1951) kursowała po tej samej trasie (Rynek Główny-Dworzec Główny przez ul. Floriańską. Linię oznaczoną tym numerem ponownie uruchomiono w roku 1953. Od początku "drugiego życia" kursowawła z Salwatora; zmieniała się jedynie druga końcówka. W roku uruchomienia linia 1 połączyła Salwator z Bronowicami. W tym samym roku drugą końcówką linii została pętla Grzegórzki. Kolejna zmiana nastąpiła w 1956, kiedy kursowała do Ronda Mogilskiego (wtedy jeszcze pod nazwą "Rondo"). W 1964 jedynka zaczęła łączyć Salwator z pętlą Wieczysta, a w 1970 z nowohucką pętlą Bieńczyce. Rok 1978 to kolejna zmiana na jedynce - linię tą wydłużono do Mistrzejowic. Kolejna zmiana trasy linii 1 nastąpiła w 1981 roku, gdy zaczęła jeździć aleją Pokoju, a nie, jak dotychczas, ulicą Mogilską. Ostatnia - jak na razie - zmiana biegu tej linii nastąpiła w roku 1999, kiedy zaczęła łączyć Salwator ze Wzgórzami Krzesławickimi.
Krakowska Linia Muzealna | 0 • 15 |
Linie zwykłe | 1 • 2 • 3 • 4 • 5 • 6 • 8 • 9 • 10 • 11 • 13 • 14 • 17 • 18 • 19 • 20 • 21 • 22 • 24 • 49 • 74 |
Linie KST | 50 • 52 |
Linie nocne | 62 • 64 • 69 |
Zawieszone czasowo(14.02.2022) | 12 • 16 • 44 |
Tabor | Konstal 105Na • Bombardier NGT6 • Bombardier NGT8 • Protram 405N-kr • MAN N8S • SGP/Lohner E1 • Düwag GT8S • Rotax/MPK EU8N • PESA 2014N • Stadler Tango |
Pętle i końcówki | Borek Fałęcki • Bronowice • Bronowice Małe • Cichy Kącik • Cmentarz Rakowicki • Czerwone Maki • Dąbie • Dworcowa • Dworzec Towarowy • Kopiec Wandy • Krowodrza Górka • Kurdwanów • Łagiewniki • Mały Płaszów • Mistrzejowice • Nowy Bieżanów P+R • Osiedle Piastów • Plac Centralny in. R Reagana • Pleszów • Prokocim • Rondo Hipokratesa • Salwator • Walcownia • Wieczysta • Wzgórza Krzesławickie |