Advertisement

Jurassic World: Dominion Dominates Fandom Wikis - The Loop

01:25
TRAMWAJ
Düwag GT8S
Potrzebne zdjęcie!
Ilość miejsc siedzących 51
stojących 90
Produkcja Miejsce Düsseldorf, Niemcy
Lata 1973 - 1975
Eksploatacja 2009 -
Masa 37 ton
Rozstaw szyn 1435 mm
Podłoga wysokopodłogowy

Düwag GT8S - wysokopodłogowy tramwaj produkowany w Düsseldorfie w latach 1973-75. MPK Kraków eksploatuje ten typ tramwaju od 2009 roku. W najbliższych latach planuje się wymianę środkowego członu na niskopodłogowy (na wzór wozów MAN N8S-NF). Docelowo, wraz z innymi wagonami sprowadzanymi przez MPK, GT8S mają zastąpić chorzowskie Konstale 105Na.

Obecnie można spotkać je na liniach 6, 11, 12 (na wszystkich czterech tylko w dni powszednie) oraz (tylko od poniedziałku do soboty). W soboty na 28 wagonów jeźdżą tylko 2, a w niedziele nie pojawiają się wcale.

W Krakowie na dzień dzisiejszy jeździ 28 tego typu pojazdów, ale są plany sprowadzania następnych.

Ciekawostki

  • Wagony te posiadają schemat malowania różniący się od tego, jaki panował w MPK. Zdecydowano się nie zmieniać drastycznie malowania w porównaniu do tego, w jaki te tramwaje jeździły po Düsseldorfie. Zmieniono jedynie kolor (z czerwonego na niebieski), trochę później także pas na wysokości reflektorów (odwrócono go, dzięki czemu wydaje się, że tramwaj nie jeździ "smutny"). Począwszy od drugiego wozu ilość koloru białego na burcie zmalała, na korzyść niebieskiego.
  • Obecnie po Krakowie w düsseldorfskim malowaniu jeżdżą MAN-y N8S-NF i N8S oraz większość sztuk E1 / E1+c3.
  • Tramwajom tym nie zmieniano numerów taborowych po przybyciu do Krakowa, gdyż idealnie pasowały w schemat numeracji, które MPK wdrażało.

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.