Kraków Wiki
Advertisement

Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie na mapie Krakowa

Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie - dzielnica Krakowa wchodząca w skład Nowej Huty. Leży na obrzeżach miasta, graniczy od zachodu z Dzielnicą XV Mistrzejowice, od południowego zachodu z Dzielnicą XVI Bieńczyce a od południa i wschodu z Dzielnicą XVIII Nowa Huta.

Zabudowa[]

Osiedla Na Stoku i Na Wzgórzach to bloki z wielkiej płyty, Wadów i Zesławice to przemysłowe osiedla bloków robotniczych a reszta to wiejskie obszary włączone do miasta. Dzielnica położona jest na dużych wzniesieniach w Krzesławicach, co daje widokowość, czyste powietrze i wymusza niestandardowość architektury wielkopłytowej. Na zachodzie dzielnicy na terenie osiedla Na Stoku w latach '90-tych powstało przy ulicy Jagiełły willowe osiedle a przy ulicy Petöfiego najdłuższy blok w mieście zbudowany w technologii innej, niż wielka płyta.

Komunikacja[]

Na terenie dzielnicy znajduje się pętla tramwajowa Wzgórza Krzesławickie, skąd dojeżdżają do centrum linie 1, 4 i 5 (którą można traktować jako "nowohucki szybki tramwaj") oraz pętla autobusowa Osiedle Na Stoku z liniami 142 i 182. Przelotowo przejeżdża tamtędy także 110 na trasie Wadów Tunel-Aleja Przyjaźni i 122 jeżdżący z Alei Przyjaźni do Zesławic.

Linki Zewnętrzne[]

Strona dzielnicy XVII


Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie:

Dłubnia · Grębałów · Kantorowice · Krzesławice · Lubocza · Łuczanowice · Osiedle Na Stoku · Osiedle Na Wzgórzach · Wadów · Węgrzynowice · Wzgórza Krzesławickie · ZesławiceDzielnice:

Dzielnica I Stare MiastoDzielnica II GrzegórzkiDzielnica III Prądnik CzerwonyDzielnica IV Prądnik BiałyDzielnica V KrowodrzaDzielnica VI BronowiceDzielnica VII ZwierzyniecDzielnica VIII DębnikiDzielnica IX Łagiewniki-Borek FałęckiDzielnica X SwoszowiceDzielnica XI Podgórze DuchackieDzielnica XII Bieżanów-ProkocimDzielnica XIII PodgórzeDzielnica XIV CzyżynyDzielnica XV MistrzejowiceDzielnica XVI BieńczyceDzielnica XVII Wzgórza KrzesławickieDzielnica XVIII Nowa Huta


Advertisement